Pasaulinė migruojančių paukščių diena (0)

www.alkas.lt

Gegužės 14 d. Tarptautinis susitarimas dėl Afrikos-Eurazijos migruojančių vandens paukščių paskelbė pasauline migruojančių paukščių diena. Tai yra kasmetinė tarptautinė informacinė kompanija, kurios tikslas visokeriopai propaguoti migruojančių paukščių ir jų buveinių apsaugą. Jos metu visame pasaulyje organizuojami įvairūs renginiai siekiant atkreipti visuomenės dėmesį į aktualiausias gamtosaugines problemas. Šiais metais LOD siūlo šią dieną skirti migruojantiems paukščiams svarbioms teritorijoms.

Pasaulinė migruojančių paukščių diena (PMPD) yra kasmetinė tarptautinė informacinė kompanija, kurios tikslas propaguoti migruojančių paukščių ir jų buveinių apsaugą visame pasaulyje. Ją organizuoja Tarptautinis susitarimas dėl Afrikos-Eurazijos migruojančių vandens paukščių (angl. sutr. AEWA) ir Migruojančių rūšių, kitaip Bonos, konvencija (angl. sutr. CMS). PMPD taip pat remia tarptautinė paukščių apsaugos organizacija BirdLife International, kurios partneris yra LOD.

Šių metų pasaulinės migruojančių paukščių dienos akcentuojama tematika – „pokyčiai žemės naudojime ir jų įtaka migruojantiems paukščiams”. Pagrindinis dėmesys bus skiriamas viešinimui informuojant vietos bendruomenes ir pasaulinę visuomenę, kad keičiant tradicinę žemėnaudą ar įsisavinant vis naujus natūralios gamtos plotus grėsmės kyla ne tik vietiniams perintiems bet migruojantiems paukščiams. Tarptautinio susitarimo dėl Afrikos-Eurazijos migruojančių vandens paukščių sekretoriatas pakvietė visus BirdLife International partnerius gegužės 14-15 dienomis aktyviai dalyvauti minint šią svarbią migruojantiems paukščiams dieną.

Lietuvoje, kaip žinia, paukščių migracija eina jau į pabaiga. Tiksliau jau mažėja visų dėmesį traukiančios gausios sankaupos, nebestebimi migruojančių paukščių skaitlingi srautai. Todėl Lietuvos ornitologų draugijos sekretoriatas kviečia visus šį savaitgalį ne į paukščių stebėjimus, bet tiesiog aplankyti teritorijas, kurios svarbios migruojantiems paukščiams ir kuriomis draugija įsipareigojo rūpintis, pasiūlydama jas įtraukti į Paukščiams svarbių teritorijų (PST) sąrašus. Šiuo metu šalies PST sąrašuose yra 18 teritorijų, kurios tarptautiniu mastu pripažintos kaip svarbios migruojantiems paukščiams. Jos labai įvairios gamtiniu požiūriu, saugomų objektų prasme ir apsaugos statusu bei gamtosauginėmis problemomis. Vienos jų yra griežtai saugomi rezervatai (Kamanos, Žuvintas), kitos – gamtiniai draustiniai (Novaraistis, Sulinkiai, Tyruliai), dar kitos – jūros priekrantės akvatorijos (ties Palanga ir Kuršių nerija) ar tiesiog ūkiniai tvenkiniai (Birvėta, Baltoji Vokė, Grybaulia). Vienose saugomi žiemojantys vandens paukščiai, kitose – migruojančių žąsų ar gervių sankaupos, o trečiose – migruojančių plėšriųjų ir žvirblinių paukščių srautai. Detalesnę informaciją surasite pridedamoje lentelėje.

Tačiau visoms minėtoms paukščiams svarbioms teritorijoms būdingas vienas dalykas – jų būklę vienaip ar kitaip įtakoja žmogus. Vienu atveju ribojimais ar net draudimais, kitu atveju savo ūkine veikla ar tiesiog lankymusi jose. Vienu atveju poveikis saugomų paukščių populiacijoms teigiamas, kitu – tiesiogiai arba ne gali įtakoti nepalankius pokyčius patiems paukščiams ar jų buveinėms. Todėl labai svarbu stebėti Paukščiams svarbiose teritorijose vykstančius procesus ir laiku imtis priemonių, jei tampa nepalankūs saugomiems paukščiams. Kadangi PST tinklas apima visą šalį, o migruojantiems paukščiams svarbios teritorijos yra nuo vakarinių šalies pakrančių iki labiausiai į rytus nutolusiame Lietuvos taške – Birvėtos biosferos poligone, tik visų LOD narių pagalba įmanoma nuolatos stebėti šių svarbių teritorijų būklę ir laiku pastebėti nepalankius pokyčius. Todėl kviečiame visus, kurie šį savaitgalį praleis gamtoje, esant galimybei, aplankyti arčiausiai esančias migruojantiems paukščiams svarbias teritorijas, ir įvertinti jose vykdomą žmogaus veiklą, ten vykstančius buveinių pokyčius ir galimas grėsmes saugomiems paukščiams. Iš tikro, reikėtų nurodyti žmogaus veiklas, kurios, jūsų manymu, kelia grėsmę paukščiams, jas parenkant iš oficialiai Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų, grybų rūšių įstatyme įteisinto sąrašo (žiūrėti pridedamą „Veiklų” sąrašą), ir apie tai informuoti LOD sekretoriatą.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė