Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną bus prisiminti spaustuvininkai ir leidėjai (0)

www.alkas.lt

Dalia Grybauskaitė, president.lt nuotr.

Dalia Grybauskaitė

Gegužės 7-oji Lietuvoje minima kaip Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Ta proga Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino visus, kurie prisideda prie gimtosios kalbos ir lietuviškos knygos puoselėjimo bei spaudos laisvės ir garbingos žurnalistikos stiprinimo. 

Šalies vadovės teigimu, minėdami istorinę datą, kai 1904 m. gegužės 7 d. buvo panaikintas spaudos lietuviškais rašmenimis draudimas, ir prisimindami tuos, kurių sutelktomis pastangomis 40 metų draustas lietuviškas žodis liko gyvas, turime galvoti, kaip įveikti naujus kalbai ir spausdintam žodžiui kylančius iššūkius. 

„Modernėjančiame pasaulyje gimtajai kalbai ir spausdintam žodžiui kyla kitų pavojų ir jiems įveikti vėl reikia sutelktų dabarties knygnešių pastangų. Visi esame atsakingi už gimtosios kalbos, lietuviškos knygos ir spaudos bei tautos identiteto išsaugojimą”, – pabrėžia Prezidentė.

Pirmadienį, gegužės 9 d. Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga, bus surengtas renginys, skirtas leidėjams, spaustuvininkams, bibliotekininkams ir kalbos puoselėtojams.

Jau įprasta Spaudos dieną minėti žurnalistus, žiniasklaidos atstovus, tačiau šias metais, Lietuvos spaustuvininkų asociacija nusprendė atkreipti dėmesį ir į istorines šios dienos šaknis, leidėjų, spaustuvininkų, bibliotekininkų, mokytojų, knygnešių ir kalbos puoselėtojų indėlį išsaugant lietuvišką žodį.

Lietuvoje nuo seno buvo stiprios spaudos, knygrišybos tradicijos, kurios padėjo skleisti ir saugoti lietuvišką žodį. Spauda ir spaustuvininkų veikla buvo susijusi su tautos išlikimu, mokslu, kultūra, atspindėjo politinius ir ekonominius šalies įvykius. Nuo seno spaustuvės buvo ir kultūros židiniai, kurstantys meilę knygai, gimtajam žodžiui ir mūsų šaliai.

Spaudos lotyniškais rašmenimis uždraudimas buvo skaudus smūgis Lietuvos spaustuvėms. Vilnius dar XIX a. pradžioje turėjo galimybių tapti vienu didžiausių spausdinimo centrų Rusijos imperijoje. 1830 metais jame veikė jau 11 spaustuvių ir viena litografija, kai Maskvoje tuo metu veikė 15 spaustuvių. Caro valdžios represijos Vilniuje kaip niekur kitur suvaržė ne tik lietuvių, bet ir kitų tautų kultūros, spaudos raidą.

Šiandien Lietuvos spaustuvės turi kitą statusą. Tai nepriklausomos verslo įmonės, kurios ne tik gamina lietuviškas knygas, puoselėja spaudos tradicijas, bet ir prisideda prie ekonominės šalies gerovės kūrimo, Lietuvos vardo žinomumo didinimo kitose pasaulio šalyse. Nors spausdintų lietuviškų knygų tiražai kasmet mažėja, galima pasidžiaugti, kad pastaraisias metais auga knygų eksportas į kitas šalis, ypatingai Skandinaviją, kur Lietuvos spaudos gamintojai pelnė patikimų spaudos partnerių vardą.

,,Tikimės, kad Lietuvos valstybėje bus globojamos ir puoselėjamos lietuviškos knygos, kurios pasieks kitas valstybes kaip mūsų šalies dovanos, bylojančios apie tai, jog knyga buvo ir bus viena didžiausių vertybių mūsų krašte” – sako Lietuvos spaustuvininkų asociacijos prezidentė dr. Erika Furman.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos proga  gegužės 9 d. 13 val. Prezidentės Dalios Grybauskaitės iniciatyva pirmą kartą per atkurtos Nepriklausomybės laikotarpį aptarti gimtosios kalbos, lietuviškos knygos ir spaudos ateities ir reikšmės valstybės gyvenimui Prezidentūroje susirinks visų už gimtosios kalbos ir spausdinto žodžio likimą atsakingų profesijų atstovai – leidėjai, rašytojai, spaustuvininkai, žurnalistai, mokslininkai, bibliotekininkai, kalbininkai, muziejininkai, studentai bei visuomeninių organizacijų atstovai.

Renginyje taip pat dalyvaus dviejų kino premjerų – rež. Jono Trukano vaidybinio filmo „Knygnešys” ir airių rež. Jeremiah Cullinane dokumentinio filmo „Knygnešiai” kūrėjai, veiks bibliofilo ir kolekcininko Vidmanto Staniulio Spaudos draudimo metų spaudinių ir vienetinių ir gražiausių šio meto knygų parodos, taip pat bus pristatomi fotomenininko Juozo Valiušaičio fotodarbai „Paminklai Lietuvos knygnešiams ir daraktoriams”.

Renginio dalyvius sveikins Prezidentė Dalia Grybauskaitė.  Tiesioginę renginio transliaciją bus galima stebėti internetu www.prezidente.lt.

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos Prezidentūrojs darbotvarkė (pradžia gegužės 9 d., 13 val.):

 1. Tautinė giesmė – M. K.Čiurlionio menų mokyklos mokiniai
 2. Prezidentės Dalios Grybauskaitės sveikinimo žodis
 3. VU Knygotyros ir dokumentotyros instituto direktoriaus prof. Domo Kauno pranešimas
 4. Ištrauka iš rež. Jono Trukano trumpametražio vaidybinio filmo „Knygnešys”. Filmo prodiuserio Justino Piliponio pasisakymas.
 5. Spaustuvininkų asociacijos prezidentės dr. Erikos Furman pranešimas
 6. Leidėjų asociacijos prezidentės Lolitos Varanavičienės pranešimas
 7. Bibliotekininkų draugijos pirmininkės Alinos Jaskūnienės pranešimas
 8. Ištrauka iš airių rež. Jeremiah Cullinane dokumentinio k. f „Knygnešiai”. Filmo prodiuserės Rasos Miškinytės pasisakymas.
 9. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkės doc. Irenos Smetonienės pranešimas
 10. Leidybos magistro studijų programos pirmojo kurso studento Manto Bražiūno pranešimas
 11. Žurnalų „Verslo klasė” ir „Iliustruotasis mokslas” redaktoriaus Aurelijaus Katkevičiaus pranešimas
  Rašytojų sąjungos pirmininko Antano A. Jonyno pranešimas
 12. Bibliofilo ir kolekcininko Vidmanto Staniulio Spaudos draudimo metų spaudinių bei vienetinių ir gražiausių šio meto knygų parodų apžiūrėjimas

Kategorijos: Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė