Lietuva: dabarties realijos ir ateities vizijos (3)

www.alkas.lt

2006 m. Lietuvos kultūros fondo iniciatyva surengto forumo „Šiandieninė Lietuva: viltys ir realybe” pranešimų leidinys jau tapo bibliografine retenybe. Tada šalies mokslininkai, menininkai, kultūros veikėjai, politikai, valstybės institucijų bei organizacijų atstovai pabandė atsakyti į klausimą, kur link krypsta mūsų valstybės raida.

Prieita išvada, kad Lietuva pergyvena vertybių krizę, kurią sukėlė laisvosios rinkos situacija, vartotojiškos visuomenės formavimasis, vertybes pakeitęs vertėmis, o idealizmą – pragmatizmu. Valdžios vykdyta politika ne tik nuvertino žmogaus orumą, jo gyvybę, šeimą, bet ir padėjo išsiplėtoti teisiniam nihilizmui, cinizmui, arogancijai. Dėl to iškilo pavojus lietuvių tautos išlikimui, kurį įtakojo ne tik globalizacijos vyksmai, bet ir ydinga valdžios laikysena ir elgsena.

Praėjo ketveri metai, atšventėme valstybės atkūrimo 20 -metį, bet ar pasikeitė kas šalies gyvenime? Deja, ir toliau visuomenė nepasitiki politinėmis partijomis, Seimu, Vyriausybe. Iškilo pavojus valstybei nugrimzti į anarchizmo liūną. Kita vertus, didėja nepasitikėjimas pačia valstybe, didelė dalis piliečių praranda ryšį su Tėvyne ir masiškai emigruoja, tuštėja kaimai, o lietuvių žemę su vietinių vertelgų pagalba superka užsieniečiai. Tokia būsena labai pavojinga tautos istorinei perspektyvai. Įdomu, kad valdžios institucijos nedramatizuoja susidariusios padėties ir vadina šį procesą laikinais sunkumais. Atsirado dar vienas pasiteisinimo terminas – sunkmetis, kuriuo valdžia bando amortizuoti bet kokią eilinių piliečių nepasitenkinimo gyvenimu šioje šalyje bangą, tačiau iš tiesų tik bando išvengti atsakomybės. Atrodytų, jog įvairiuose politikų projektuose nebeliko vietos paprastam ŽMOGUI.

Lietuvos kultūros fondas, matydamas tam tikras negatyvias mūsų valstybės bei visuomenės raidos tendencijas, 2010 m. Seimo Konstitucijos salėje ryžosi sušaukti antrąjį forumą „Lietuva: dabarties realijos ir ateities vizijos”, į kurį sukvietė šalies šviesuomenę diskutuoti ir aptarti susidariusią padėtį bei Lietuvos perspektyvas.

Jau išleista ir tokio pat pavadinimo knyga, kurioje publikuojamos aktualios filosofų Stasio Šalkauskio, Romualdo Ozolo, Krescencijaus Stoškaus, Vacio Bagdonavičiaus, Arvydo Juozaičio; istorikų Arūno Gumuliausko, Vyganto Vareikio; politikos, visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų Valentino Stundžio, Povilo Mataičio, Filomenos Taunytės, Rimos Baškienės, Kęstučio Labanausko, Huberto Smilgio, Irenos Vasinauskaitės, Zenono Budraičio ir daugelio kitų žinomų šalies veikėjų mintys, apibendrintos išvados.

Publikacijose siūloma nuo neigiamų globalizacijos įtakų maksimaliai apsaugoti etninę ir kultūrinę valstybės tapatybę, mokyklose atkurti visavertį jaunimo tautinį patriotinį auklėjimą, sustiprinti lietuvių kalbos bei Lietuvos istorijos dėstymą vidurinėse, aukštosiose mokyklose, ginti tradicinę šeimą, pozityvia kryptimi keisti neaiškaus politinio-finansinio klano uzurpuotą viešąją erdvę, keisti esamą politinį ekonominį modelį, pripažinti padėtį, kai gyventojas, gaunantis vidutinį darbo užmokestį nėra pajėgus išgyventi, esmine ekonomine šalies problema, bei daug kitų gyvybiškai svarbių dalykų.

Forumas ir leidinys „Lietuva: dabarties realijos ir ateities vizijos” jau sulaukė nemenko atgarsio viešojoje erdvėje.

Knygas galima įsigyti svarbiausiuose šalies knygynuose arba „Saulės deltos” leidykloje (Vilniaus g. 118, Šiauliai, tel. 8-41-523684, 8-689-65692).

Kategorijos: Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

3 komentarai

  1. suomis:

    Na kitais metais išleis kitą knygą. Gal apie emigraciją ir kas iš to. Tai ką dabar turime pirkti, mokėti pinigus už skaitalą, kuriame išdėstyta situacija, apie kurią mes ir patys neblogiau žinome. Eilinis pasipinigavimas, mėginant krapštyti visuomenės žaizdas.

  2. Lamatas:

    Kaip negaila ,panašu į tai.Šitos temos pernelyg svarbios,kad atidėdlioti ateičiai.Kol pasieks skaitytoją bus jau pasenusios.Yra gi internetas,tik gal pinigėlius iš čia sunkiau prigriebti.

  3. savas:

    “Kultūrininkai”labai Jus gerbiu,bet patys sakot “vertybių krizė”,rašydami knygeles(mažai ką pasieksit),sakot valdžia atitrūko nuo žmonių,o Jūs neatitrūkot………….turit ateit pas liaudį,per valdžią,žiniasklaidą,ar po perkūnais streikuojant-LAUKIAM NESULAUKIAM.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė