A.Daugėla. Lietuviai bus pratinami „išgirsti“ lenkus (37)

Arūnas Daugėla, www.laikrastisopozicija.lt

Atsiribodami nuo radikalių politinių stovyklų, „lietuvių ir Lietuvos lenkų bendruomenių atstovai“ paskelbė kreipimąsi į šalies visuomenę, ragindami abi bendruomenes atvirai „kalbėtis“.

Kreipimesi, kurį pasirašė 112 žmonių, nutylima, jog lietuvių-lenkų santykių prastėjimą nulėmė europarlamentaro Valdemaro Tomaševskio šmeižikiški kaltinimai Lietuvos valstybei. Priešingai, jo autoriai įžvelgia „abipusius kaltinimus bei įžeidžių pretenzijų varžybas“ (!).  

V. Tomaševskio šalininkų pretenzijas žinome – tai reikalavimas lietuviškuose dokumentuose rašyti nelietuviškomis raidėmis, lietuviams mokytis lenkų kalbos, o lenkų vaikams nesimokyti lietuviškai, taip pat reikalavimas gilinti lenkų getą Vilniaus krašte, vengiant valstybinės kalbos bei priekaištai, kad „Orlenui Lietuva“ neperduodama „Klaipėdos nafta“. Kreipimosi autorių pretenzijos net neslepiamos – dalies pasirašiusiųjų pavardės parašytos su lietuviškoje abėcėlėje nenaudojama „w“ raide.

O kokias pretenzijas lenkams išsako lietuviai? Kas nors girdėjote?

Ką gero gali nuveikti toks „forumas“, kuriame viena pusė tik kaltina, o kita – ginasi? Tikriausiai bus stengiamasi pasiekti, kad lietuviai „išgirstų“ lenkus ir nusileistų jų pretenzijoms.

Be to, savo kreipimesi „forumas“ avansu pareiškė, kad abi pusės mitologizuoja praeities vaizdinius. Reiškia, tą daro ir lietuviai, teigdami, kad Vilnius buvo okupuotas ir Lenkija vykdė polonizaciją?

„Skaudi tiesa mums brangesnė už pseudopatriotines ir ksenofobines praeities versijas. Pripažindami nuoširdaus dialogo būtinybę, minėdami 1791 m. gegužės 3 d. konstitucijos 220-ąsias metines, nutarėme kurti lietuvių ir lenkų visuomeninį forumą, kuriame ketiname svarstyti abiejų bendruomenių santykius formuojančius veiksnius ir egzistencinę sąveiką lemiančias problemas“, – rašome kreipimesi.

Kaip tik Seimas priėmė rezoliuciją dėl vadinamojo Įžado išsaugoti Abiejų tautų respublikos dualizmą, kurios Gegužės 3-osios konstitucijoje neliko nė kvapo. Apie tai kreipimesi nutylima.

Kreipimesi išreiškiama viltis, jog „dviejų čia nuo seno gyvenančių bendruomenių atviras kalbėjimas padės išsklaidyti kadaise užgimusius istorinius stereotipus ir psichologinius kompleksus“.

Pradėti, matyt, reikėtų nuo Lenkijos atsiprašymo už 1920 m. Vilniaus krašto okupaciją. Nes nueita jau labai toli.

Kategorijos: Naujienos, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė