Komisija siūlo griauti. Viešbutis Laisvės alėjoje pripažintas kaltu (2)

Audrys Karalius, www.pilotas.lt 

Viešbučio anstatas (arch. V.Juozaitis) tapo lemtinga pražanga ilgoje Laisvės alėjos „gaivinimo“ intervencinėje grandinėje ©pilotas.lt Foto: A.Bružas„Siekti, kad esamas pastato Laisvės al. 90, Kaune anstatas būtų nugriautas ir astatyta Naujamiesčio vertingoji savybė – pirminis tūris“,- teigiama laikinosios komisijos, kuri buvo sudaryta Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorės D.Varnaitės įsakymu, išvadose. Komisija dirbo du mėnesius ir šiandien praktiškai baigė darbą, pateikdama KPD vadovei D.Varnaitei išvadas dėl skandalingojo Laisvės alėjoje baigiamo statyti viešbučio (architektas V.Juozaitis). 

Aukštinant pastatą pažeista naujamiesčio vertingoji savybė 

Komisijos išvadose teigiama, kad „detaliuoju planu ir techniniu projektu leidus rekonstruoti pastatą, buvo pažeista valstybės saugomos vietovės Kauno miesto istorinės dalies, vadinamos Naujamiesčiu (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 22149, buvęs kodas U30) vertingoji savybė (tūris) ir taip padaryta neigiama įtaka nekilnojamajai kultūros vertybei bei pažeista NKPAĮ 19 str. 2 ir 4 dalys.“ Komisija pasiūlė KP departamentui kreiptis į prokuratūrą „su prašymu ginant viešąjį interesą kreiptis į teismą dėl sklypų Laisvės al. 90 ir 92 detaliojo plano bei statybos leidimų panaikinimo“. Kauno miesto savivaldybei pasiūlyta „spręsti administracine tvarka dėl detalaus plano panaikinimo“. 

Su tokiais komisijos sprendimais iš principo nesutiko du komisijos nariai – Kauno savivaldybės Urbanistikos skyriaus vedėjas Nerijus Valatkevičius ir Kultūros paveldo skyriaus vedėjas Rimgaudas Miliukštis, kurie galiausiai atsisakė pasirašyti Komisijos išvadų protokolą, motyvuodami, kad turi pasitarti su naująja Kauno administracija. 

Viešbučio anstatas (arch. V.Juozaitis) tapo lemtinga pražanga ilgoje Laisvės alėjos „gaivinimo“ intervencinėje grandinėje ©pilotas.lt Foto: A.Bružas

Komisijos narių nuomonės sutapo nevisada 

Dėl šių trijų punktų „atskirąją nuomonę“ pageidavo išreikšti ir architektas Audrys Karalius, teigdamas, kad anstato griovimas nėra vienintelis būdas spręsti susidariusią problemą ir siūlė „ieškoti būdų, kaip suminkštinti viešbučio sukurtą disonansą architektūrinėmis priemonėmis“. Taip pat architektas siūlė neblokuoti Laisvės al. 90 detaliojo plano, nes jo įsitikinimu, „pastato paaukštinimas šioje vietoje įmanomas ir nėra esminė intervencijos blogybė“. Panašios laikysenos buvo ir Kultūros ministerijos atstovė Rugilė Balkaitė, ketinanti dėl galutinių išvadų pasikonsultuoti su Kultūros ministerijos specialistais. 

Dėl kitų komisijos išvadų punktų didesnių diskusijų nebuvo. KP departamentui pasiūlyta „įvertinti Departamento Kauno teritorinio padalinio valstybės tarnautojus, tiesiogiai susijusius su pastato Laisvės al. 90 sąlygų išdavimu ir projektinės dokumentacijos derinimu“. Taip pat – „Departamento atestavimo komisijai įvertinti projektų vadovų, ekspertizes atlikusių ekspertų atitikimą esamai kvalifikacijai“. 

Viešbučio anstatas išbalansavo istorinio pastato kompoziciją ©pilotas.lt Foto: A.Bružas

  

Atsakingų pareigūnų veiksmai turės būti įvertinti 

Kauno miesto savivaldybės administracijai komisija siūlo „įvertinti atsakingų savivaldybės valstybės tarnautojų veiksmus pastato Laisvės al. 90 projektinės dokumentacijos derinimo atžvilgiu“ ir susilaikyti dėl statybos leidimų išdavimų pagal sklypų Laisvės al. 90 ir 92 detalųjį planą. Gerinant projektų svarstymo kokybę Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų taryboje, savivaldybei, kaip šios viešosios įstaigos stegėjai, pasiūlyta, pakoreguoti KAUET reglamentą, kad „vertinanant kultūros paveldo vertybėje sprendinius, būtų remiamasi (KPD) atestuotais specialistais“. 

Kauno savivaldybei taip pat pasiūlyta gerinti projektų kultūros paveldo vertybėje pristatymą visuomenei ir, adekvačiai objekto svarbai, užtikrinti kokybišką projektų svarstymą su visuomene. 

Laisvės alėja pastaraisiais metais patiria vis šiurkštesnių prastos architektūros invazijų ©pilotas.lt Foto: A.Bružas

„Užmirštas“ naujamiesčio dosje gali grįžti bumerangu 

Komisijoje užvirus diskusijai dėl kultūros paveldo dokumentų, kurie reguliuoja statybinius procesus Kauno Naujamiestyje, paaiškėjo, kad Kauno savivaldybės darbuotojai nelabai paiso (o ir nelabai žino) dar 1999-aisiais patvirtinto „Naujamiesčio dosje“. Taip pat – 2009-aisiais patvirtinto Naujamiesčio vertingųjų savybių akto, todėl susiformavo prielaida, kad dalis jau patvirtintų ar dar tik rengiamų detaliųjų planų Naujamiestyje gali prieštarauti KPD dokumentams ir gali būti bet kada pripažinti negaliojančiais. Kad išvengti tokio pobdžio keblumų, komisija pasiūlė Kauno savivaldybei skubiai pateikti KP departamentui detaliųjų planų, kurie galimai prieštarautų „Naujamiesčio dosje“ nuostatoms sąrašą, kad būtų galima operatyviai spręsti netikėtai iškilusią koliziją. 

Gali būti, kad prastas V.Juozaičio viešbučio architektūrinis rezultatas ilgam sukurs nepalankią terpę moderniai architektūrai Kaune ©pilotas.lt Foto: A.Bružas

Beje, paskutiniajame komisijos posėdyje nedalyvavo KPD Kauno teritorinio padalinio vadovė Irena Vaškelienė, kuri dėl interesų konflikto buvo nušalinta nuo komisijos išvadų svarstymo. Kultūros paveldo departamento direktorės D.Varnaitės sudarytą komisiją sudaro: Algimantas Degutis (KPD direktoriaus pavaduotojas), Rugilė Balkaitė (Kultūros ministerijos Saugomų teritorijų ir paveldo apsaugos skyriaus vyresnioji specialistė), Sandra Jomantaitė (KPD Paveldotvarkos skyriaus vyriausioji specialistė, atliekanti Paveldotvarkos skyriaus vedėjo funkcijas), Audrys Karalius (architektas), Zigmas Kazlauskas (Patariamosios visuomeninės kultūros paveldo komisijos prie KPD Kauno teritorinio padalinio narys), Raimonda Korizienė (Patariamosios komisijos narė), Rimantas Kraujalis (KPD Kontrolės skyriaus vedėjas), Jūratė Mieldažienė (Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Kauno teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus vyriausioji specialistė), Rimgaudas Miliukštis (Kauno miesto savivaldybės administracijos Kultūros paveldo skyriaus vedėjas), Donata Šimkūnaitė (Departamento Kontrolės skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė), Nerijus Valatkevičius (Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistikos skyriaus vedėjas), Irena Vaškelienė (KPD Kauno teritorinio padalinio vedėja) ir Rimvydas Žiliukas (Patariamosios komisijos pirmininkas). 

Susiję straipsniai:
Kultūros paveldo departamentas kreipsis į prokuroratūra dėl Laisvės alėją darkančio antstato nugriovimo

www.pilotas.lt

Kategorijos: Architektūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė