Gulbės – 2011 metų paukščiai (0)

www.alkas.lt  

G.Brazauskaitės nuotr.

G.Brazauskaitės nuotr.

Lietuvoje aptinkamos keturios gulbių rūšys. Gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė peri šalyje, o kitos dvi rūšys – mažoji gulbė ir juodoji gulbė – stebimos migracijų metu. Mažąją gulbę Lietuvoje galima matyti kelis mėnesius per metus rudens ir pavasario migracijos metu. O juodoji gulbė užklysta iš Vakarų Europos, kur yra introdukuota ar stebima pasprukusi iš nelaisvės.  

Kol kas didžioji visuomenės dalis žino tik vieną gulbių rūšį – gulbę nebylę, kurią dažnai vadina tiesiog „gulbe“, ir labai nustemba sužinoję, kiek skirtingų gulbių rūšių galima sutikti Lietuvoje. Perinčios gulbė nebylė ir gulbė giesmininkė yra puikiai įsitvirtinusios visoje šalies teritorijoje, tačiau šiuo metu stebimi vykstantys reikšmingi pokyčiai jų populiacijose. Gulbė giesmininkė niekada nebuvo taip stipriai ir tvirtai įsikūrusi Lietuvoje, kaip šiuo metu. Plisdama agresyvesnė giesmininkė išstumia iš natūralių perėjimo vietų gulbes nebyles ir užima vis naujas teritorijas, o jų perinčių porų skaičius dvigubėja kas 3 metus: 2007 m. perėjo 30–40 porų, 2010 m. – jau 80–90 porų. Kol kas gulbės nebylės perinčių porų skaičius išlieka stabilus – 1300–1500. Taip pat pastebima, kad Lietuvoje lieka žiemoti vis daugiau jaukių, pašaro laukiančių, prie žmogaus pripratusių gulbių nebylių, neretai joms kompanija palaiko ir gulbės giesmininkės. Mažoji gulbė yra priskiriama prie sparčiai nykstančių rūšių, Europoje skaičiuojant žiemojančią šių gulbių populiaciją yra stebimas jos mažėjimas. Lietuvoje kol kas nėra atlikta nė viena šių gulbių apskaita, nėra žinomi koks kiekis mažųjų gulbių praskrenda pro šalį pavasario ir rudens migracijos metu.  

Norint plačiau visuomenę supažindinti su gulbėmis, jų ekologija ir kylančiomis problemomis, buvo nuspręsta 2011-uosius metus paskelbti gulbių metais. Be didesnio visuomenės švietimo apie šiuos paukščius, įsikūrusius žmonių kaimynystėje, planuojama įvertinti gulbių giesmininkių ir gulbių nebylių perinčių porų skaičių Lietuvoje ir jų ekologines charakteristikas (gausumo dinamika, perėjimo biotopų pasirinkimas, tarprūšiniai santykiai ir pan.). Surinkta informacija bus apibendrinta ir pasiekiama kiekvienam draugijos narui.  

Metų paukščio akcija bus vykdoma visais metų laikais. Žurnale „Paukščiai“ atsiras naujas skyrelis „Metų paukštis“, kiekvienam numeryje skaitytojai bus supažindinti su gulbių aktualijomis, susijusiomis veiklomis, kurios bus numatomos ateinančiam metų sezonui.  

Spaudoje ir televizijoje nuolat viešinama informacija apie žalingą ir nepageidaujamą gulbių lesinimą vasaros ir rudens mėnesiais, o žiemą skatinama lesinti likusius žiemoti paukščius. Kauno mieste planuojama įrengti informacinių stendų apie gulbes ir problemas, kylančias lesinant gulbes šiltuoju sezonu.  

Metų paukščio „Gulbės“ veiklos pradėtos vykdyti jau šią žiemą. Gulbių lesinimo akcijos Kaune metu iki vasario mėnesio vidurio jau buvo sulesinta daugiau negu 600 kg duonos gaminių, 3000 kg kviečių ir 1000 kg kukurūzų. Žiemojančių vandens paukščių apskaitų metu buvo surinkti duomenys apie Lietuvoje žiemojančias gulbes.  

Šį pavasarį numatomas seminaras ir praktiniai užsiėmimai gulbėmis besidomintiems LOD nariams ir aktyvistams. Kaip ir kasmet vyks žieduotų gulbių stebėjimas ir žiedų nuskaitymas Nemuno deltoje ir visoje Lietuvoje. Antrus metus bus ieškoma gulbių perimviečių ir skaičiuojami išperėti jaunikliai.  

Vasaros metu planuojamos gulbių nebylių ir giesmininkių apskaitos žuvininkystės tvenkiniuose, jauniklių žiedavimas perėjimo vietose ir besišeriančių suaugusių gulbių žiedavimas šėrimosi vietose.  

Rudenį numatomos migruojančių mažųjų gulbių ir gulbių giesmininkių apskaitos, ir migruojančių pulkų paieškos Šiaurės Vakarų Lietuvoje. „Gulbių“ metais gautų rezultatų aptarimas ir esamos situacijos įvertinimas numatomas 2012-ų metų LOD metinio susirinkimo metu  

Kviečiame LOD narius ir besidominčius prisidėti prie Metų paukščio veiklų.  

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė