Vilniuje dainomis ir žaismėmis bus pasitinkama Jorė (video) (0)

www.alkas.lt

„Kūlgrinda“, G.Paštukaitės nuotr.

„Kūlgrinda“

Rytoj, balandžio 16 d., Vilniuje, menų laboratorijoje – klube PROPAGANDA vyks koncertas, skirtas vienai skaidriausių pavasario švenčių – Jorei!.. Nors tikroji šios šventės diena balandžio 23, tačiau paankstindami ją kartu tikimės paankstinti ir šilumos bei saulės šviesos antplūdį į savo šalį.

Ledui vis dar kaustant upių krantus, o įšalusiai žemei sunkiai brandinant naujos gyvybės sėklas nenumaldomai kyla noras susiburti ir, pasitelkiant lietuvių liaudies tradicijas, apeigas bei dainas, išdainuoti pavasarį, šokiu prikelti žemę.

Kartu tai bus ir savotiška duoklė tam, kas mes esame ir iš kur mes esame, pagarba protėviams ir vitališkai gamtai, kurios, gyvendami miestuose, patiriame tiek mažai, tačiau kuri nuolatos mus traukia..

Pavasariškai lengvą vakarą pradės apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda“, kuris ritualinėmis giesmėmis, bandys išjudinti iš po žiemos miego palengva bundančią žemę, paprašys Jorį – vasaros raktų saugotoją – kad atrakintų dangų, iš kurio palijęs šiltas lietus atneš gyvybę.

Kita į sceną lips gan jauna meditacinė eksperimentinė neofolk grupė „SEN Svaja“. Kartą nesutramdomai klestėję, bet giliu žiemos laiku paslėpti tunoję, tik pavasarį vėl naujai atgimstantys su saule ir vandeniu pavėjui… Simboliška yra ir grupės pavadinimo reikšmė, kurią išvertus iš prūsų kalbos reiškia „su savais“ (sen swajjais). Tai ir kvietimas, ir raginimas susirinkti visiems kartu, pasėdėti, padainuoti ir išmokti net miesto gaudesy išgirsti, kaip kalasi pirmieji žolės stiebai…

Svečių grupės iš Zarasų „Mindrauja“ visiems, bent kiek besidomintiems folkloru pristatinėt tikrai nereikia. Ši Post-folk grupė jungia septynių žmonių gyvenimus, kurie yra neabejingi liaudies dainai. Matyt, Zarasų ežerų laumės ir velniai ne šiaip norėjo, kad grupę sudarytų septyni žmonės, juk ir miestelį supa septyni ežerai. Grupės pavadinimas taip pat turi tiesioginį ryši su mitologija. Mindrauja – tai vandens deivė, kuri atbunda kiekvieną pavasarį, kai nuo ežerų nutirpsta ledai ir stengiasi kiekviename iš mūsų pažadinti laumes ir velnius, iš gilaus žiemos miego.

Na, o koncertinę programą užbaigs lengvas ir skaidrus žinomų muzikantų projektas „Marga Muzika“, grojantis įvairių tautų folklo muziką, apvilkdamas ją netradicinių instrumentų skambesiu. „Mes visi vienos Žemės vaikai. Liaudies daina, kokia kalba ji beskambėtų, yra tos tautos sielos ašis. Kiek mišrių tautinių pėdsakų nešiojamės savy ir kokia kalba gieda mūsų siela?“ klausia projekto nariai… Skirtingos tautų kalbos, skirtingos autentiškos melodijos ir skirtinga muzikantų patirtis nukels jus į margą ir įvairų mūsų protėvių pasaulį.

Po oficialios koncertinės dalies visi bus kviečiami nusileisti nuo kalno link paupio ir toliau šėlioti linksmame „dūzginėlyje“, kuris vyks Alaus Namuose… Daug geros lietuviškos ir folk muzikos, gera nuotaika, tikri draugai bei gyvas lietuviškas alus padės lengvai sulaukti paryčių, kai saulei tekant galėsime lengviau atsidusti ir įkvėpti šviežios žolės dvelksmo…

Renginys vyks balandžio 16 d. menų laboratorijoje-klube „Propaganda“, V. M. Putino g. 5, Vilniuje.

Renginio pradžia 20.00 val., durys atidaromos 19.00 val. Bilieto kaina – 15 Lt. Su etno atributika – 10 Lt.

„Kūlgrinda“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=Gxs7RZgSwn0

„SEN Svaja“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=q2w_5uZTMXA

„Mindrauja“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=dVcH2P5yorg&feature=related

„Marga muzika“:

httpv://www.youtube.com/watch?v=x1Jn8pHz5fo&feature=related

Kategorijos: Etninė kultūra, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė