Balandžio danguje – šviesiausias Saturnas (1)

Jonas Vaiškūnas, www.alkas.lt 

SaturnasGiedrais balandžio vakarais virš rytų horizonto tekės Mergelės žvaigždynas su jame spindinčia Saturno planeta.  Piečiau ir aukščiau palypėjęs švytės išraiškingas Liūto žvaigždynas, nuo jo į dešinę žibės blausios zodiakinio Vėžio žvaigždės, o už pastarųjų, nesunkiai atrasime ir įspūdinguosius Dvynius su išsiskiriančiomis Kastoro (aukščiau) ir Polukso (žemiau) žvaigždėmis. 

Neįprastoje padėtyje matysime Didžiuosius Grįžulo ratus – jie puikuosis aukštai virš galvos, pačiame zenite.      

Visą žiemą danguje viešėjęs Jaučio žvaigždynas balandžio vakarais vis žemiau leisis link vakarų horizonto, kol galų gale, apie balandžio 23 d. įvyks šio žvaigždžių spiečiaus taip vadinamas heliakinis nusileidimas. Saulei savo metiniame kelyje tarp žvaigždžių priartėjus prie Tauro žvaigždyno, Sietynas leisis vakaro žarose ir pradings Saulės spinduliuose iki pat vidurvasario. 

Šis Sietyno pradingimas nuo seno buvo laikomas tikrojo pavasario pradžios ženklu. Buvo sakoma: „Sietas prapuola – gegutė pradeda kukuoti“, „Sietynas žaroje, kumelė vagoje“. Šiuo laiku švenčiama Jorės šventė, pirmą kartą į ganyklas išgenami gyvuliai, pradedama orė, ruošiamasi pavasario sėjai. 

Iš planetų šį mėnesį galėsime stebėti tik Saturną. Visos kitos planetos balandžio mėnesį bus arba pasislėpusios anapus Saulės, arba bus šiek tiek į vakarus nuo jos, ir nors rytais spės išnirti iš už rytų horizonto, bet dėl  mažo ekliptikos posvyrio į horizontą, tekės bemaž tuo pat metu, kaip ir Saulė. Todėl mūsų platumoje jų stebėti bus neįmanoma. 

Saturnas šį mėnesį atsiskleis visame savo gražume.  Pasiekęs opoziciją, o tuo pačiu ir geriausias stebėjimo sąlygas, balandžio 4-osios naktį sutemus, tekės švytėdamas beveik pusiaukelėj tarp dviejų Mergelės žvaigždžių žymimų Gama ir Teta graikų raidėmis. Dėka palankaus savo įžymiųjų žiedų posvyrio, Saturnas švytės ryškiausiai nuo 2008-jų metų. Spindėdamas kaip 0,4 ryškio žvaigždė, jis savo šviesumu šiek tiek lenks ir ryškiausią Mergelės žvaigždę Spiką. Balandžio 16-os naktį pro Saturną 9 laipsnių atstumu praslinks Mėnulis. 

Šio mėnesio 16-25 dienomis reikšis Lyridų meteorų srautas. Daugiausia meteorų Lyridai turėtų „pamėtėti“ naktį iš 22 į 23 d.. Tuolaik, esant palankioms sąlygoms, galima būtų pamatyti iki 20 meteorų per valandą. Deja, šiemet Lyridų meteorų stebėjimus apsunkins po 2-os valandos nakties tekanti dylanti Mėnulio pilnatis. Todėl tuomet bus galima matyti tik ryškiausius Lyridų meteorus. 

Saturnas tarp balandžio žvaigždžių 2011 04 15 d. 22 val.

Saturnas tarp balandžio žvaigždžių 2011 04 15 d. 22 val.

 

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė