Ar žinote tokį? Didaus žmogaus atminimas (16)

Mykolas Kleopas Oginskis

Mykolas Kleopas Oginskis

Pateiksiu jums mįslę. Diplomatas, nusipelnęs politinis veikėjas, Vilniaus Universiteto garbės narys, humanistas, savo šalies patriotas ir Europoje garsus lietuvių kompozitorius, parašęs žymių polonezų, mazurkų, maršų. Šiandien jo palaikai ilsisi Italijoje, Šventojo Kryžiaus bazilikoje greta tokių žymių žmonių kaip Dantė, Galileo Galilėjus ir Džoakinas Rosinis. Italijoje jam pastatytas balto marmuro paminklas.

Dar pasakysiu, kad jis turi du vardus, kurių pirmosios raidės yra M. K. Ar jau galite atspėti, kas tai per žmogus?

 

Ne, tai ne Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, o Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kunigaikštis Mykolas Kleopas Oginskis. Visai nepelnytai šiandien jo vardas Lietuvoje minimas rečiau nei M.K.Čiurlionio, nors Mykolas Kleopas Oginskis galėtų būti sektinas pavyzdys kiekvienam lietuviui. 1794 – aisiais jis aktyviai dalyvavo Tado Kosciuškos vadovaujamame sukilime, savo dvare Vilniuje jis įkūrė patrankų liejyklą, vadovavo savo paties lėšomis apginkluotam sukilėlių būriui. Buvo kilnios dvasios, vertino žmogų, savo asmenyje įkūnijo aukščiausius moralės principus. Šio žmogaus atminimas šiandien saugomas Rietavo Oginskių kultūros muziejuje.

Muziejus nedidelis, pagrindiniai čia saugomi eksponatai – Oginskių šeimos narių portretai, dailininkų tapyti paveikslai iš Oginskių gyvenimo, didelis ant drobės tapytas giminės medis ir M.K. Oginskio kurti polonezai, jo rašyti atsiminimai ir palikti priesakai sūnui, kuriuos muziejaus darbuotojai skatina perduoti ir savo vaikams. Šis dvasinis muziejaus saugomas tutas yra svarbiausias M.K.Oginskio palikimas, mokantis atsigręžti į tautą ir žmogų, ugdyti pagarbą kiekvienam sutiktam ir rūpintis, stiprinti savo moralę.

Humanistinės pasaulėžiūros principus M.K. Oginskis dar vaikystėje perėmė iš savo mokytojo, prancūzų kilmės pedagogo, Oginskių giminės biografo Jeano Rolay. Mykolą Kleopą Oginskį jis ne tik mokė pagrindinių mokslo disciplinų, bet ir stengėsi auklėti šviečiamojo humanizmo dvasia. Būtent mokytojas įdiegė pagarbą žmonėms, nepriklausomai nuo to, kokios kilmės jie būtų.

Muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas pasakoja apie griežtus Jeano Rolay mokymo metodus. Kartą dar nė penkerių metų neturintis M.K. Oginskis supykęs aprėkė vieną tarną. Tai išvydęs mokytojas sukvietė visus tarnus ir liepė jiems išsirikiuoti, o tada įsakė jaunajam M. K. Oginskiui visų akivaizdoje atsiklaupti ir paprašyti įžeisto tarno atleidimo. Ši pamoka giliai įstrigo M. K. Oginskio širdyje, vėliau priesakuose sūnui jis rašė: „Jeigu gimei ne tuo, kuris patarnauja, bet tuo, kuriam patarnaujama, – tai tiktai atsitiktinumas ir nėra jokio pagrindo tuo didžiuotis.“

Kai 1802 metais Mykolas Kleopas Oginskis paveldėjo senelio Tado Pranciškaus dvarą Rietave, atvykęs rado suvargusius baudžiauninkus. Pamatęs šį vaizdą, M. K. Oginskis iškrovė visą karietoje vežtą auksą ir išdalino pavargėliams. Vėliau savo iniciatyva jis įsteigė muzikos mokyklą Rietve, kur nemokamai mokė gabius valstiečių vaikus. Šios muzikos mokyklos mokiniai tapo geriausiias muzikantais Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje ir juos kvietėsi koncertuoti didžiausi to meto ponai.

Griežto mokytojo auklėjamas, M. K. Oginskis tapo didžiu to meto žmogumi, iki šiol keliančiu pasididžiavimą Rietavo gyventojams. Jo sukurtas polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“ daugelyje aplinkinių miestelių yra tapęs neoficialiu himnu. Nepaisant mokytojo griežtumo, vėliau atsiminimuose Mykolas Kleopas Oginskis apie jį rašė: „Jame mačiau visų įmanomų žmogaus dorybių idealą.“ Šio idealo jis siekė visą gyvenimą ir mokė siekti kitus.

 

Kategorijos: Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė