Restauratoriai į Kretingos dvaro malūną įleido muziejininkus ir… patį kipšą (0)

www.alkas.lt

Kretingos dvaro malūnas (restauratorius.lt nuotr.)

Kretingos dvaro malūnas

Baigti restauruoti du Kretingos dvaro komplekso pastatai – ratinė-sandėlis ir vandens malūnas. Pastarajame įrengta etnografinė ekspozicija, kurioje šeimininkaus ne tik istorikai-profesionalai, bet ir malūnams būdingi personažai – senas malūnininkas, jo „gizelis” ir net pats kipšas…

Restauruotas Kretingos vandens malūnas statytas dar 18 a. pabaigoje. Teigiama, jog 19 amžiuje būtent jame grafas J. Tiškevičius įrengė pirmąją Lietuvoje hidroelektrinę, kuri tiekė šviesą į rūmus ir jų žiemos sodą.Prieš keletą metų apleistą pastatą restauratoriams teko gelbėti nuo grėsusios griūties, o po atnaujinimo darbų – jis, prognozuojama, taps vienu iš šio krašto turistų traukos taškų.

Bendrovės „Pamario restauratorius” restauratoriai stengėsi išsaugoti kuo daugiau autentiškų malūno detalių.

„Nors pastato būklė buvo apgailėtina, išsaugojome išlikusius akmeninio ir raudonų plytų mūro fragmentus, nesutrūnijusius medžio balkius. Svarbia muziejinės ekspozicijos dalimi taps ir senasis malūno girnų mechanizmas”, – sakė bendrovės „Pamario restauratorius” direktorius Aldas Kliukas. Jo teigimu, greta esančios dvaro ratinės, statytos 19 amžiuje, būklė buvo taip pat buvo ne mažiau sudėtinga. Po restauravimo ji taps muziejininkų fondų saugykla.

Kretingos dvaro pastatų renovacijos ir pritaikymo turizmo reikmėms projektas, finansuojamas iš šalies biudžeto ir ES fondų, startavo 2009-aisiais, jo pabaiga numatyta kitų metų rudenį. Šiuo metu restauravimo bendrovės specialistai dirba pagrindiniame dvaro pastate. Čia numatyti kompleksiniai renovavimo darbai – nuo šildymo sistemos atnaujinimo iki pastato fasadų sutvarkymo.
Kretingos dvaro sodybos paminklinių pastatų renovavimo ir pritaikymo turizmo reikmėms projekto vertė – beveik 5 mln. Lt.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė