Balandžio mėnesį vienvaldis karalius – Saturnas (1)

Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt 

Balandžio mėnesio vakarinis dangus

Balandžio mėnesio vakarinis dangus

Balandžio mėnesį naktis ima vis sparčiau užleisti vietą dienai. Todėl ir nakties sutemų, tinkamų dangaus grožybėms stebėti, mažės. Tačiau tai į naudą išeis ir mums, stebėtojams nuo Žemės. Naktys darysis vis šiltesnės ir nebereiks taip storai prisivilkti ar šiltai apsiauti, nors šaltukas giedromis naktimis dar gali pasižnaibyti. 

Sutemus vakare, rytų pusėje, mus pasitiks didingas Mergelės žvaigždynas, kuriame pūpsos žieduotasis Saturnas. Aukščiau ir kairiau Jaučiaganis su gelsva ryškia žvaigždele – Arktūru. Dar aukščiau ir į dešinę žengs Liūto žvaigždžių sambūris. Kur yra rytų taškas horizonte, mums parodys Didžiųjų Grįžulo Ratų iena. Vakaruose jau pamažu leidžiasi žiemos žvaigždynai: Tauras, Orionas (Šienpjoviai), Šuo su ryškiausia dangaus žvaigžde – Sirijumi ir virš jų susikabinę Dvyniai. 

Jei prabusite paryčiais ir išeisite pasižiūrėti giedro dangaus žiedų, pamatysite, kad rytuose jau stiebiasi Erelis ir gražuolė Gulbė su mažąja Lyra, turinčia skaisčiąją Vegą, kuri yra pirmoji nufotografuota žvaigždė astronomijos istorijoje. Aukščiau ir Heraklis su savo deimantų sankaupėlėmis – kamuoliniais spiečiais puikuojasi. O štai pietų kryptimi, labai žemai, ne dažna galimybė pamatyti Skorpiono ryškiausią šviesulį – Antaresą. 

Iš planetų šį mėnesį matysime Saturną. Naktį, iš balandžio 3 d. dienos į 4 d., žieduotoji planeta bus opozicijoje. Tai geriausios sąlygos 

Saturnas danguje artėja prie dvinarės Porimos

Saturnas danguje artėja prie dvinarės Porimos

ją stebėti šiais metais ir dar trejus metus į priekį. Aukščiausiame dangaus taške „klajojanti žvaigždė“ bus apie pirmą valandą nakties. Verta teleskopą nukreipti į šalia esančią žvaigždę vardu Porima. Nors plika akimi atrodo, kad tai viena žvaigždė, bet pro teleskopą išnyra dvi. Plačiau apie šią įdomią dvinarę sistemą parašysiu kitą kartą, nes tada (gegužės mėnesio pabaigoje ir birželio pradžioje) atstumas danguje tarp Saturno ir jos bus labai mažas. Kitų planetų gero stebėjimo laiko dar reiks palaukti, todėl čiupkite binoklius ar teleskopus ir gėrėkitės Saturnu! 

Mėnulio kelionė žvaigždėtu dangumi. „SkyAndTelescope“ nuotrauka

Mėnulio kelionė žvaigždėtu dangumi. „SkyAndTelescope“ nuotrauka

„Uodeguotomis žvaigždėmis“ – kometomis balandžio mėnuo negalės pasigirti, bet negausiu meteorų srautu turėsime galimybę pasidžiaugti. Šio mėnesio 16–25 dienomis Lyros žvaigždyne turėtume dažniau pamatyti „krintančių žvaigždžių“. Daugiausia jų galime tikėtis naktį iš 22 d.  į 23 d. Lyros žvaigždynas geriausiai surandamas pagal jos šviesiąją Vegą. Gaila, bet tai vasaros žvaigždynas, todėl geriausias laikas medžioti degančias dulkes paryčiais. Pagal daugiametę praktiką, per valandą galima tikėtis pamatyti iki 18 meteorų, bet gali pasitaikyti net iki 90. Kas žino, gal Jūs būsite tas, kuris netikėtą maksimumą pamatysite pirmas. 

Gerų įspūdžių ir giedro dangaus! 

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė