Ketvirtadienio Perkūnkalbė (9)

Miglė Nargėlaitė, www.alkas.lt

Mes pamirštame savo mokyklas. Todėl vaikai jų nemėgsta. Ten jie uždaromi dvylikai metų kaip kokie broliai, juodvarniais lakstantys. Ten juos prižiūri pedagogai, kurie ne visada turi pašaukimą jais rūpintis. O mes mokyklas pamirštame. Vargu ar visi žinote, kokia svarbiausių pilietiškumui dalykų – istorijos ir literatūros – mokymo programa? Kiekvieno pilietiško žmogaus pareiga būtų žiūrėti į mokyklą net tada, kai neturite vaikų.

Šiandien skundžiamasi prasta švietimo sistema. Vis dėlto esu linkusi manyti, kad Lietuvos švietimo sistema yra pakankamai gera, nes mūsų moksleiviai susipažįsta su viso pasaulio literatūra ir istorija, priešingai nei daugelio užsienio šalių vaikai. Mūsų vaikai nemano, kad Prancūzija yra Kazachstane, jie puikiai išmano geografiją. Mūsų vaikai nemano, kad A.Hitleris išrado koncentracijos stovyklas, nes jie žino, kad jis jas nusikopijavo iš J.Stalino. Lietuvos vaikai žino, kad visos pasaulio tautos buvo pagoniškos ir nemano, kad prieš krikščionybę nebuvo nieko. Dėl šios priežasties sistema veikia puikiai. Turime tik vieną bėdą – mums nesvarbu tą programą įgyvendinti.

Norėdami įkvėpti pasididžiavimą savo tauta ir susidomėjimą Lietuvos istorija, turėtume išmokti pateikti ją žaidimo forma. Istorijos pamokos neturėtų būti vadovėlio skaitymas ir atsakinėjimas į parengtus klausimus. Tai turėtų būti koncertai, pažintiniai vaidinimai, šventės. Pavyzdžiui, apie žalgirio mūšį pasakoti būtų galima aprengus vaikus šarvais, padalinus į lietuvius ir kryžiuočius ir liepus atkartoti mūšio eigą. Tai vis geriau, nei braižyti ją ant lentos. Žinoma, vieni mokytojai nėra pajėgūs to padaryti, todėl ir sakau – atsigręžkime į mokyklą, pasisiūlykime patys.

Šiandien verkiama, kad mūsų mokyklose nemokoma etnokultūros. Tad eikime mokyti patys. Kiekvienas, besidomintis baltų tikėjimu, tikiu, kad yra pajėgus papasakoti apie savo tikėjimą, tik kažkodėl nenori to daryti.

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė