Šiandien filmas apie garsų baltistą ir baltų religijos tyrinėtoją Vladimirą Toporovą (8)

Vladimiras Toporovas, kadras iš A.Tarvydo filmo

Vladimiras Toporovas

Šiandien kovo 24 d. 18.00 val. Lietuvos kinematografininkų sąjungos Kino klube (Vasario 16-osios g. 13/1, Vilniuje) įvyks dokumentinio filmo „Akademikas Vladimiras Toporovas: lietuviai laike ir erdvėje” (2010 m., 49 min.) pristatymas. Filmo scenarijaus autorius, režisierius ir operatorius – Algirdas Tarvydas.

Vladimiras Toporovas (1928 m. liepos 5 d. – 2005 m. gruodžio 5 d.) yra vienas žymiausių pasaulio baltistų, Rusijos mokslų akademijos tikrasis narys, profesorius.Jis labai daug nusipelnė lietuvių kalbos istorijai ir kultūrai, tyrinėjo pasaulio tautų kultūras, jų istoriją, folklorą ir mitologiją. Yra gerai žinomos jo baltiškųjų toponimų ir baltų mitologijos studijos, parengtas daugiatomis prūsų kalbos žodynas.

1991 m. sausio 13 d., protestuodamas prieš brutalų jėgos panaudojimą Lietuvoje, Vladimiras Toporovas atsisakė jam suteiktos TSRS valstybinės premijos (už „Pasaulio tautų mitologijos enciklopediją”) ir ragino Lietuvos piliečius neatsitraukti nuo išsikeltų idealų ir siekių.

Vladimiras Toporovas buvo ne tik Rusijos mokslų akademijos narys, bet Latvijos mokslų akademijos garbės narys; už nuopelnus baltistikai jis tapo Vilniaus universiteto garbės daktaru bei yra žinomas kaip daugelio kitų pasaulio universitetų garbės daktaras.

Šiame dokumentiniame filme mokslininkas Vladimiras Toporovas pasakoja apie kraštus Baltarusijoje ir netoli Maskvos, kur kadaise gyveno lietuviai. Jis pasakoja apie lietuvių ir latvių kalbų archaizmus, lingvistus, kurie domėjosi baltų etnine kultūra. Akademikas Zigmas Zinkevičius prisimena gražų bendradarbiavimą su žymiu mokslininku.

Kategorijos: Menas, Mes baltai, Naujienos, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė