Mokslininkai mano tiksliai nustatę, kokiu greičiu plečiasi mūsų Visata (2)

Arūnas Rasakevičius, www.alkas.lt
NGC5584

Galaktika NGC 5584

JAV mokslininkų grupė, priešakyje su Adamu Risu, dar kartą patvirtino tamsiosios energijos egzistavimą ir paneigė teoriją, neigiančią jos buvimą. Priminsiu, kad pagal dabartinę teoriją Visatą sudaro tik labai maža dalis matomos ir mums pažįstamos energijos tokios kaip: žvaigždės ir planetos, namai, kuriuose gyvename ar maistas, kurį valgome. Didžioji dalis – tai tamsioji energija ir tamsioji medžiaga.

Komandai pavyko labai tiksliai nustatyti plėtimosi lygį, pasitelkiant supernovas, kintamąsias žvaigždes ir naująją plataus lauko kamerą Hablo kosminiame teleskope. Tyrimai rodo, jog Visata plečiasi vis didėjančiu greičiu. O to plėtimosi kaltininkė yra tamsioji energija, kurios yra du kartus daugiau nei nematomos medžiagos, kuri plėtimąsi pristabdo.

Tam, kad išmatuotume Visatos plėtimąsi ir tokiu būdu sužinotume daugiau apie šio reiškinio priežastis, reikia dviejų pagrindinių duomenų: kitų galaktikų greičio ir nuotolio. Atstumo iki kitų galaktikų ir jų tolimo greičio nustatymui buvo pasitelktos 1a tipo supernovos ir kintamosios žvaigždės – cefeidės.

NGC5584

Galaktika NGC 5584. Ji tapo pagrindine heroje, nes turi 250 stebimų kintamųjų žvaigždžių, kurios laikomos kosminiais atstumo stulpeliais. 2007 m. dar aptikta ir a1 tipo supernova.

Toks derinys leido 30 % sumažinti paklaidą lyginant su 2009 metais gauta pakankamai tikslia reikšme, kuri dar vadinama Hablo konstanta. Ir toji reikšmė yra 73,8 km/s vienam Mpc su ne didesne nei 3,3 % paklaida (Mpc – megaparsekas yra lygus 3,26 mln šviesmečių). Kitaip tariant, galaktika, kuri yra 32,6 mln šviesmečių nuo mūsų, tolsta 738 km/s greičiu.

Tamsiosios energijos ir medžiagos tiesioginis įrodymas yra vienas iš svarbiausių uždavinių astronomams šiame amžiuje. Labai svarbu suprasti šių dviejų materijų indėlį į Visatos praeitį ir ateities raidą. Tam turėtų pasitarnauti ateityje planuojami nauji antžeminių ir kosminių stebėjimų kompleksai.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslo naujienos, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė