Šiaurės pašvaistę stebėjo ir Lietuvos gyventojai (0)

www.alkas.lt, www.technologijos.lt

Pašvaistė Jökulsárlón ledyno lagūnoje, pietinėje Islandijoje, 2010 m. lapkričio vidurys

Pašvaistė pietinėje Islandijoje, 2010 m. lapkričio vidurys

Baltijos šalyse vėlyvą antradienio (kovo 1 d.) vakarą stebėta šiaurės pašvaistė, kurią galėjo matyti ir kiti – Šiaurės Amerikos bei šiaurinės Europos dalies – gyventojai. „Aurora Borealis“ iliuminacijas ne tik stebėjo, bet ir užfiksavo Lietuvos bei Latvijos gyventojai. Delfi.lv praneša, kad estai ir suomiai reiškinio neišvydo dėl debesuoto dangaus.

Praėjusią savaitę NASA užfiksavo itin smarkų saulės žybsnį, kuris buvo paskutinis panašių žybsnių serijoje, kurie, beje, astronomų vertinami ne kaip patys stipriausi.

Šiaurės pašvaistė, dar vadinama ir lotynišku atitikmeniu Aurora Borealis, susidaro, kai Saulės vėjas pasiekia Žemę, įelektrintų dalelių srautas Žemės magnetinio lauko linijomis ima lėkti planetos ašigalių pusėn. Šio proceso metu dalelės Žemės atmosferoje susiduria su azoto ir deguonies atomais ir sukelia švytėjimą. Raudonai šviečia dalelės, susidūrusios su azotu, o po susidūrimo su deguonimi susidaro žalia spalva. Saulės dalelių sąveika su Žemės magnetiniu lauku gali sukelti vadinamąsias magnetines audras – mūsų planetos magnetosferos trikdžius. Pašvaistė susidaro ir dienos metu, tačiau yra nematoma, nes ją užgožia Saulės šviesa.

Saulės aktyvumo didėjimas ir Lietuvos naktinių padangių dabinimasis įspūdingais šiaurinių pašvaisčių šviesų spektakliais buvo prognozuojamas nuo praėjusių metų rugpjūčio, kai prasidėjo kiek intensyvesnis Saulės aktyvumo etapas. Intensyvia ir ryškia šiaurės pašvaiste praėjusių metų lapkričio viduryje grožėjosi Skandinavijos ir Šiaurės Amerikos gyventojai. O stipriausia per 3 praėjusius metus magnetinė audra mūsų planetą buvo užklupusi 2010 m. balandžio 3 dieną, po Saulėje įvykusio Saulės vainiko masės išmetimo .

Šiaurės pašvaistė 2011 03 01 d. Ričardo Balčiūno nuotr.

Šiaurės pašvaistė 2011 03 01 d. Ričardo Balčiūno nuotr.

Lietuvos gyventojų užfiksuotas akimirkas su kovo 1 d. vakarą naktiniame danguje žaidusia šiaurės pašvaiste rasite čia.

Jūsų dėmesiui – ir du vaizdo siužetai apie tai, kaip šiaurinė pašvaistė buvo matyti kaimyninėje Latvijoje ir po kokio Saulės žybsnio pastaroji Aurora Borealis susiformavo.

httpv://www.youtube.com/watch?v=LFhvq-uFOpo&feature=player_embedded

httpv://www.youtube.com/watch?v=OsnCirgn2aI&feature=player_embedded

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė