Ž.Šilgalis. Nuo kada lietuviams krepšinis tapo nebeįdomus? (10)

Žilvinas Šilgalis, www.alkas.lt  

Žilvinas Šilgalis

Žilvinas Šilgalis

Pradėsiu nuo to, jog viešai paskleista tikrovės neatitinkanti informacija, kad Seimo komisija nusprendė Eurolygos varžybų neįtraukti į Lietuvai svarbių įvykių sąrašą, kas reikštų, kad aukščiausio lygio krepšinis ir toliau būtų matomas tik VIASAT palydovinės televizijos klientams, papildomai mokantiems už visą paketą.  

Būtina patikslinti, jog taip nusprendė ne Seimo, bet Lietuvos radijo ir televizijos komisijos sudaryta darbo grupė ir jos sprendimas dar negalutinis, nes sąrašą turi patvirtinti Lietuvos vyriausybė, o vėliau Europos Komisija, atsižvelgdama į Lietuvos pateiktus argumentus dėl vieno ar kito įvykio svarbos šalies visuomenei.  

Po to, kai VIASAT kanalas, vaikydamasis didesnio pelno krepšinio mėgėjų sąskaita, atėmė iš didelės dalies visuomenės galimybę žiūrėti Eurolygos transliacijas per nemokamą kanalą, pirmieji sunerimo ištikimiausi krepšinio sirgaliai, kurie surinko tūkstančius parašų ir kreipėsi į mano vadovaujamą Seimo jaunimo ir sporto reikalų komisiją bei Europos Komisiją. Tai vyko dar 2009 metais ir jau du metus tenka kovoti su įvairiausio plauko biurokratais, įrodinėjant Eurolygos svarbą Lietuvos krepšinio mėgėjams. Įdomiausia tai, jog Europos Komisija oficialiai raštu atsakė, jog ji pasirengusi svarstyti ir Eurolygos galimybes būti svarbių įvykių Lietuvai sąraše, bet prieš tai pati Lietuva turi atlikti namų darbus, t.y. įtraukti Eurolygos varžybas, kuriose žaidžia Lietuvos komandos, į tą sąrašą. Atsakymas gautas taip pat dar 2009 metais. Jau greitai dveji metai, kai A. Kubiliaus Vyriausybė nepatvirtina sąrašo, nors priremtas argumentų Ministras Pirmininkas viešai iš tribūnos dar 2010 metų balandį pažadėjo, jog iki Šv. Velykų sąrašas bus patvirtintas ir jame Eurolygos varžybos bus. Kas nutiko, jog sąrašo iki šiol nėra, o Ministras Pirmininkas nesilaikė viešai duoto žodžio…?  

Buvo pradėta išsisukinėti, jog pirma reikia sulaukti Visuomenės informavimo įstatymo naujos redakcijos, o tik tada tvirtinti sąrašą. Bet ir įstatymas priimtas jau praėjusių metų rugsėjį, o sąrašo vis tiek nėra… Sudaryta abejotinos kompetencijos darbo grupė, kuriai neva pavesta išnagrinėti situaciją ir tokį sąrašą parengti. Rengimas vyko dar pusmetį ir galiausiai išgirdome, jog minėtos darbo grupės nuomone krepšinis lietuviams tapo nebeįdomus, nežiūrimas… Žodžiu, pirminis sąrašas, kurį ruoštasi teikti Vyriausybei, liko be Eurolygos varžybų, bet buvo paskleista žinia, kad visuomenė gali siūlyti sąrašą papildyti.  

Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisija skubiai sušaukė posėdį, pakvietė minėtos darbo grupės pirmininką iš Kultūros ministerijos L. Ubavičių, išklausė jo silpnai argumentuotą nuomonę ir po diskusijų Seimo komisijos nariai, atstovaujantys visoms frakcijoms, bendru sutarimu priėmė sprendimą, siūlantį Vyriausybei įtraukti Eurolygą į svarbių Lietuvai įvykių sąrašą, kas reikštų, jog po jo patvirtinimo VIASAT arba bet kuri kita televizija, įsigijusi transliacijų teises, privalėtų Eurolygos varžybas, kuriose žaidžia Lietuvos komandos, transliuoti tiesiogiai nemokamu kanalu. Prieš tai visas Seimas priėmė ir tiesioginėms transliacijoms užtikrinti reikalingą įstatymo pataisą. Atrodytų, politinė valia išreikšta labai aiškiai, bet valdininkai bei kiti suinteresuoti, todėl negalintys būti objektyvūs, minėtos darbo grupės nariai ne tik vėl nekreipė dėmesio į siūlymą, bet į savo posėdį net nepakvietė siūlymo autorių… Jei tokį darbo grupės sprendimą butų lėmusios objektyvios priežastys, bijoti nebūtų ko, bet kai lemia tik privataus kanalo interesai, tai suprantama, kodėl bijoma diskusijos.   

Tokią darbo grupę, mano nuomone, reikia išformuoti, o Vyriausybei priimti sprendimą įsigilinus į argumentus ir pirmiausia, atstovaujant visuomenės, o ne privataus kanalo, kad ir koks jis galingas bebūtų, interesams. Jei ir Vyriausybė įgnoruos aiškią šimtų tūkstančių krepšinio mėgėjų ir Seimo politikų valią, teks prasidėjus pavasario sesijai siūlyti Seimui priimti Vyriausybę įpareigojantį sprendimą. Šis klausimas dar tikrai nebaigtas ir bus išspręstas tik tada, kuomet krepšinis vėl bus prieinamas krepšinio mėgėjams visoje Lietuvoje.   

Dabar šiek tiek apie Radijo ir televizijos komisijos sudarytos darbo grupės ir jos vadovo, Kultūros ministerijos valdininko L. Ubavičiaus argumentus. Eurolyga – tai komercinis renginys“, – teigia jis. Taip, sutinku, bet tokiu atveju ir Pasaulio, Europos čempionatai, net Olimpinės žaidynės taip pat komerciniai renginiai ir, apskritai, visos varžybos turi rėmėjus, todėl visas galima vadinti komerciniais renginiais ir tai, kad Eurolyga turi pagrindinį rėmėja, kitus rėmėjus, pardavinėja transliacijų teises, negali būti argumentu.  

Lietuvoje Eurolyga nežiūrima ir nekelia visuomenės susidomėjimo“, – toks kitas argumentas. Ar taip teigiantys buvo kada arenose, kur namų rungtynes žaidžia „Žalgiris“ ar „Lietuvos rytas“? Ar matė sausakimšas sales? Ar jiems teko pasivažinėti po Lietuvą ir pabendrauti su žmonėmis, iš kurių aukščiausio lygio krepšinis tiesiog pavogtas? Nuvažiuokite ir pabandykite krepšinio mėgėjams pasakyti tai, ką sakėte į TV kameras, jog lietuviams krepšinis neįdomus ir dėl to nežiūrimas. Abejoju, ar po tokių žodžių sveiki „išneštumėte kailį“. Praktiškai nebūna auditorijų, kuriose man neužduotų klausimo – kada krepšinio mėgėjams bus gražintos Eurolygos transliacijos. Išlįskite iš savo valdiškų „urvų“, pabendraukite su žmonėmis, pavažinėkite po Lietuvą. Gal tuomet akys atsivers, jei jos jums nėra užvertos aktyvios VIASAT lobistinės įtakos?  

Ir toks absurdiškas teiginys iš valdininko lūpų nuskamba tais metais, kai šalis daugiau kaip po septyniasdešimties metų rengiasi Europos krepšinio čempionatui Lietuvoje.  

„Maži Eurolygos transliacijų reitingai“ – dar vienas argumentas, iki šiol užkertantis kelią Eurolygos transliacijoms per nemokamus kanalus. Parodykite prašau, kokias reitingais remiatės. Tų, neva, reitingų jau prašiau ne kartą, bet niekas man jų iki šiol taip ir nepateikė, tad greičiausiai jų iš viso nėra, o ir kaip gali būti objektyvūs žiūrimumo reitingai, kai transliacijos vyksta tik palydoviniu kanalu? Visi pripažįsta, pradedant Lietuvos krepšinio federacija, baigiant krepšinio mėgėjais, kad krepšinio populiarumą šiuo metu labiausiai ir mažina tai, jog didysis krepšinis, išskyrus Europos, Pasaulio čempionatus, kurie vyksta retai, tapo praktiškai nebeprieinamas didžiajai daliai krepšinio mėgėjų.  

Beje, nerimą kelią ir tai, jog visiškai neaišku, kaip bus transliuojamas ir Lietuvoje vyksiantis Europos krepšinio čempionatas. Jei žmonės, atsakingi už transliacijų teises, nesiims tinkamų veiksmų, beveik neabejoju, jog VIASAT transliuos nemokamu kanalu tik rungtynes, kuriose žais Lietuvos komanda, o visos kitos rungtynės bus prieinamos tik tiems, kurie pateks į arenas arba tiems, kurie bus priversti tapti VIASAT palydovinės televizijos abonentais. Lietuvoje vyks Europos krepšinio čempionatas, o didžioji dalis rungtynių ne tik lietuviams, bet ir atvykusiems sirgaliams iš kitų šalių gali būti neprieinamos. Nenoriu būti blogu pranašu, bet tai, jog apie tai niekas nekalba ir žinant, kaip VIASAT veikėjai išsigudrino Lietuvos krepšinio mėgėjų sąskaita, nepaisant visuomenės intereso, daryti dvigubą verslą – tai labai realu. Viešbučiai, kuriuose apsistos krepšinio turistai, tokiu atveju taip pat neturės kito kelio, kaip tik tapti VIASAT klientais. Suprantu, jog TV3 kanalu vien krepšinio nerodysi, bet dalį kitų rungtynių, kuriose nežais Lietuva, būtų galima rodyti ir daugumai prieinamu TV6 kanalu, bet tam būtini aiškūs susitarimai. Gal esu neteisus, bet neteko girdėti, kad atsakingi asmenys tai kaip nors spręstų. Kaip verslininkus, TV kanalą suprasti galima, nes jie siekia didesnio pelno, bet pateisinti atsakingų valdininkų, Vyriausybės vadovo neveiklumo neįmanoma, nes jie, turėdami visus reikiamus svertus visuomenės interesui apginti, demonstruoja visišką pasyvumą ir neįgalumą.  

Lietuva turi daug argumentų ginant savo pozicijas Europos Komisijoje (pradedant krepšinio tradicijomis, pergalėmis, garsiomis krepšininkų pavardėmis, geriausiais pasaulyje sirgaliais, žmonių susidomėjimu ir t.t.), todėl VIASAT veikėjai supranta, kad Europos Komisija greičiausiai patvirtintų Eurolygą minėtame svarbių įvykių sąraše, todėl daro viską, jog toks sąrašas Europos Komisijos nepasiektų, ir visomis įmanomomis priemonėmis įtakoja silpnavalius valdininkus…  

Tokie ypatingai svarbių įvykių sąrašai tam ir yra, jog ES šalys galėtų apginti visuomenę nuo televizijų spekuliacijų visuomenės interesų sąskaita, todėl nesuprantama ir nepateisinama, jog Lietuvos Vyriausybė, net ir žinodama aiškią politinę valią, tiek laiko nesugeba išspręsti elementaraus klausimo. Dar kartą raginu visus nelikti abejingais ir pagal kompetenciją padaryti tai, kas labai svarbu didelei daliai visuomenės.  

Gražinkime pagaliau Lietuvos žmonėms krepšinį!  

Žilvinas Šilgalis yra Seimo Jaunimo ir sporto reikalų komisijos pirmininkas

Kategorijos: Naujienos, Nuomonių ratas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė