Vilniaus pagarsinimo šventė – 2011 (0)

Draugija "Pilis"Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams“. Taip Vilniaus vardas buvo pagarsintas Europai.

Draugija „Pilis“ kartu su Vilniaus įgulos karininkų ramove šių metų sausio 26 d. (trečiadienį), 17 val. 30 min. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) jau penktus metus iš eilės kviečia paminėti Vilniaus pagarsinimą ir miesto kūrėjus. Minėjimo išvakarėse, sausio 25 d. 17 val., Katedros aikštėje, prie paminklo Lietuvos valdovui Gediminui, Draugijos „Pilis“ atstovai padės gėlių.

Vilniaus įgulos karininkų ramovė1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovas Gediminas kvietė Vakarų Europos amatininkus, žemdirbius, dvasininkus ir kitų profesijų žmones vykti į Lietuvą, garantuodamas jiems laisvą tikėjimo išpažinimą ir nurodydamas, kad Lietuvoje stengsis statyti bažnyčias ir jau „vieną [bažnyčią] pamokslininkų ordinui mes naujai pastatėme prieš dvejus metus mūsų mieste Vilniuje. O dvi – mažųjų ordinui: vieną minėtame Vilniaus mieste, kitą – Naugarduke…“

Iš šio laiško sužinome, kad jau 1321 metais Vilniuje vyko statybos, bet tik 1323 m. sausio 25 d. Gediminas plačiai paskleidė žinią apie Lietuvos sostinę Vilnių, kaip atvirą ir svetingą miestą, kviesdamas visus prisidėti prie jo kūrimo.

Šiemet Vilniaus pagarsinimo šventėje dalyvaus folkloro grupė „Kūlgrinda“, aktoriai Leonas Ciunis ir Irena Plaušinaitytė skaitys  1323 m. Gedimino laišką ir Balio Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“ ištraukas, istorikė Inga Baranauskienė supažindins su paskaita „Gediminas ir Vilniaus įkūrimas“. Kalbės Vilniaus miesto savivaldybės atstovai ir kiti svečiai. Antrojoje renginio dalyje – Vilniaus įgulos karininkų ramovės šokių ansamblio „Neris“ pasirodymas (vadovė Nijolė Ritvienė). Minėjimą užbaigs Vilniaus įgulos karininkų ramovės vyrų choro „Aidas“ atliekamas „Vilniaus himnas“ (choro vadovas ir muzikos autorius – Tadas Šumskas).

Tomas Baranauskas
Draugijos „Pilis“ Valdybos pirmininkas

Kategorijos: Istorija, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė