Išėjo knyga apie Stasį Šilingą (2)

Lietuvos nacionalinis muziejus lapkričio mėnesį išleido V.Urbono knygą apie Stasį Šilingą. Tai nauja serijos „Iš Lietuvos nacionalinio muziejaus archyvo“ knyga:  Urbonas V. Stasys Šilingas. Gyvenimas tautai ir valstybei.

Šiemet suko 125 metai kai 1885 m. lapkričio 23 d. Vilniuje gimės Stasys Šilingas vienas iš pagrindinių naujosios Lietuvos kūrėjų. Savo energiją skleidės visose Tautai svarbiose srityse.

S. Šilingas, ilgametis Lietuvos Valstybės Tarybos pirmininkas, teisingumo ministras, daugelio visuomeninių draugijų bei sąjungų organizatorius, steigėjas ir vadovas jaunystėje aktyviai dalyvavo lietuvių studentų visuomeninėje veikloje, bendradarbiavo periodinėje spaudoje, redagavo keletą žurnalų bei laikraščių. Knygos pagrindą sudaro rašiniai, S. Šilingo paskelbti periodinėje spaudoje, negausūs laiškai, rašyti menininkams, rašytojams bei spaudos bendradarbiams, laiškai iš tremties. Taip pat naudotasi Vyriausybės žiniose skelbtais įstatymais bei kitais teisės aktais, Lietuvos archyvuose saugomais dokumentais, to meto visuomenės ir politikos veikėjų laiškais, rašiniais, atsiminimais.

Knygoje pabandyta plačiau ir išsamiau supažindinti visuomenę su nepelnytai pamiršto Nepriklausomos Lietuvos politikos ir visuomenės veikėjo S. Šilingo asmeniu, parodyti svarbiausius jo prasmingo gyvenimo ir tragiško likimo momentus, atskleisti pagrindinius visuomeninės, politinės, publicistinės bei kultūrinės veiklos bruožus.

S.Šilingas buvo didelis Lietuvos praeities, jos senosios kultūros, senojo lietuvių tikėjimo gerbėjas. 1910 m studijuodamas  Maskvoje pradėjo leisti „Aušrinės“ žurnalą lietuvių jaunimui. Čia buvo skelbiama studentų ir moksleivių atostogų metu surinkta tautosaka. S.Šilingas ir pats ją rinkdavo. Literatūriniame almanache „Pirmasai baras“ 1915 m. paskelbtame veikale „Tautos dainų genezė“ S.Šilingas rašė, kad lietuvių liaudies dainose, atėjusiose iš amžių glūdumos, kaip niekur kitur gamtos reiškliniai sudvasinti, jie tarsi gyvi, jie dalyvauja žmonių gyvenime ir turi didelės įtakos jų likimams.

Tautinis lietuvių idealas jam reiškė lietuvių vienybę ir santarą. To siekė aktyviai dalyvaudamas Tautos Namų kūrimo projekte. Jis neskirstė lietuvių pagal partines pažiūras, buvo įsitikinęs, jog gilios tautos kultūros ir istorijos šaknys įtakoja tautos vienybę.

Daugiau apie Stasį Šilingą skaitykite: J.Trinkūnas. Prieš 125 m. gimė Stasys Šilingas

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė