Kaip iš knygos apie Lietuvą pradingo tai kas lietuviams giliai širdyje? (18)

Šią vasarą trys lenkų žurnalistai J. Kielpinskis, A. Luksas ir R. Rzeszotekas atvyko į Lietuvą tam, kad parašytų lenkams skirtą knygą apie Lietuvą. Rugsėjo pabaigoje Lenkijoje knyga buvo išleista. Ji vadinasi  „Pogon za Litwą szescset lat po Grunwaldzie“. Rudenį ši knyga buvo išverstą į lietuvių kalbą: „Vytis Lietuvą šeši šimtai metų po Žalgirio“, Vilnius: „Lietuvos rytas“, 2010.

Rašydami knygą „Vytis Lietuvą. Šeši šimtai metų po Žalgirio“ trys lenkų žurnalistai susitiko su žymesniais Lietuvos žmonėmis ir kalbėdamiesi su jais sukūrė šią knygą.

Žurnalistai buvo susitikę ir su Lietuvos Romuvos kriviu Jonu Trinkūnu ir vieną knygos skyrelį paskyrė Romuvai pavadindami jį  „Visa Lietuva užgiedos Perkūnui“. Beveik penkiuose šio skyriaus puslapiuose įdėtos dvi nuotraukos, parodančios Romuvos apeigas prie aukuro.  Lietuviškame knygos leidime šio skyriaus nėra. Paaiškinimą, kodėl nėra, randame knygos paskutiniame viršelyje: „Knygą šiek tiek sutrumpinome, nes tai, kas lenkams galėjo būti nežinoma ir įdomu, lietuviams tai jau giliai kraujyje“.

Tai kas gi  yra lietuviams „giliai kraujyje“, ko nusprendė nespausdinti lietuvių leidėjai (Lietuvos Rytas)?

Lenkiškame skyriuje pasakojama, kas buvo kalbėta su Kriviu, apie senojo tikėjimo atgimimą ir jo plitimą. Lenkai smulkiai aprašė santuokos apeigą, kurią jie stebėjo prie Lizdeikos aukuro Verkiuose. Iš pokalbio su kriviu J.Trinkūnu : “Jonas Trinkūnas  pasakė, jog  Romuvos veiklos dėka Lietuva šiandien tapo Europos etninių religijų judėjimo centru. Dabar laukiame gyventojų surašymo, kuris prasidės 2011 m. kovo 1 dieną. Manome, jog šį kartą daug daugiau lietuvių užsirašys jog priskiria save senėjam baltų tikėjimui.

Žurnalistai kalbėjosi taip pat ir su Laura savo vestuves šventusią pagal protėvių apeigas. Jaunoji sakė: „Baltų religija domėjausi nuo mažens. Romuvą išpažįstu pakankamai ilgai, kad galėčiau susituokti šiandien prie aukuro. Mūsų vaikai neabejotinai bus auklėjami šioje tradicijoje.“

Šitų ir kitų dalykų apie Romuvą „Lietuvos Ryto“ leidėjai nusprendė nedėti į lietuvišką leidinį.

Įdėtas tik klausimas Lietuvos ambasadoriui Lenkijoje Egidijui Meilūnui: „ Per 2009 metų Dainų šventę triumfavo Krivis Jonas Trinkūnas. Ar gali vėl atgimti pagoniškoji religija?“ Ambasadorius atsakė: „Pagonybė atgimsta ir turi nemažai šalininkų. Bet esame katalikiška tauta ir jokio didesnio lūžio Lietuvoje nenumatoma“.

Nors lietuviai pasak „Lietuvos Ryto“ leidėjų savo senąjį tikėjimą „turi giliai kraujyje“, vis tiek negali nestebinti kaip sparčiai atgimsta senasis tikėjimas. Be radijo, be TV, be piniginių priemonių ir net cenzūros sąlygomis… O kaip kitaip jei ne cenzūra reiktų pavadinti šios lenkų knygos lietuviško vertimo „sutrumpinimą“?

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė