JK lietuvių bendruomenės pirmininkės R.Retkutės pareiškimas dėl dvigubos pilietybės (6)

Š.m. lapkričio 2 d. žiniasklaida išplatino grupės visuomenės veikėjų pareiškimą dėl Pilietybės įstatymo pataisų. Pasirašiusieji išreiškė susirūpinimą dėl siūlomos galimybės Lietuvos Respublikos piliečiui būti kartu ir kitos valstybės piliečiu, jei jis yra lietuvių kilmės asmuo, išvykęs iš Lietuvos Respublikos po 1990 m. kovo 11 d. ir įgijęs Europos Sąjungos ar Šiaurės Atlanto Sutarties Organizacijos valstybės narės pilietybę.

Norėčiau atkreipti dėmesį į kai kuriuos netikslumus, susijusius su dvigubos pilietybės toleravimu ir egzistavimu. Priešingai nei teigia prelegentai: „tokią pilietybę ribotai toleruoja tik kai kurios šalys”, per pastarąjį dešimtemtį tolerancija įvarioms dvigubos pilietybės formoms didėjo [1].

Šiuo metu Europoje dvigubą pilietybę pripažįsta: Jungtinė Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystė [2], Airijos Respublika [3], Italija [4], Portugalija [5], Prancuzija [6], Suomija [7], Šveicarija [8], Graikija (manoma, kad Graikijos piliečių, gyvenančių užsienyje, gali būti 7 milijonai) [9]. Ispanija yra pasirašiusi dvišalius susitarimus dėl dvigubos pilietybės su Lotinų Amerikos šalimis, Andora, Portugalija, Filipinų ir Gvinėjos respublikomis [10]. Austrija, Belgija, Danija, Liuksemburgas, Norvegija, Olandija ir Vokietija leidžia dvigubą pilietybę iki pilnametystės tais atvejais, kai kitos šalies pilietybė įgyjama gimus [11].

2010 gegužės 26 dieną Vengrijos Parlamentas priėmė pataisas, kurios suteikė galimybę 2.59 milijonams vengrų, gyvenančių etninėse žemėse, turėti dvigubą pilietybę (Vengrijos populiacija yra apie 10 milijonų gyventojų) [12].

Pastebėjimas, kad dviguba pilietybė suponuos „dvi nelygiavertes Lietuvos piliečių kategorijas: asmenis, nuolat vykdančius valstybės piliečių pareigas, ir asmenis, faktiškai besinaudojančius tik valstybės piliečių teisėmis”, yra neteisingas. Nuo 10 iki 20 tūkstančių rinkėjų LR Seimo rinkimuose (1996m., 2000m., 2004m., 2008m.), Prezidento rinkimuose (1993m., 1997m., 1998m., 2002m., 2003m., 2004m., 2009m.), balsavimui referendumuose (2003m., 2008m.) ar rinkimuose į Europos paralamentą (2004m., 2009m.) buvo užsiregistravę užsienio valstybėse esančiose LR Diplomatinėse atstovybėse, t.y. deklaravo savo gyvenamą vietą ne Lietuvoje [13]. Remiantis pateiktais argumentais, tokie rinkėjai yra „su valstybe menkai susiję, realiai jai nieko neįsipareigoję ir nuo jos reikalų faktiškai atitrūkę asmenys”, tačiau rinkimų metų niekas nekvestionuoja jų balsavimo teises ir neabejoja jų kompetencija valstybės gyvenimo klausimais.

Visuomenėje formuojamas įvaizdis, tarsi, migravus į kurią nors šalį ir joje pragyvenus tam tikrą laiką, naturalizacijos procesas vyksta automatiškai ir be jokių asmens pastangų. Atvirkščiai, norint įgyti kitos šalies pilietybę, šis procesas yra griežtai reglamentuojamas ir reikalauja tiek finansinių, tiek žmogiškųjų išteklių (pavyzdžiui, pasiruošti laikyti šalies istorijos ir konstitucinės sąrangos egzaminą, jau nekalbant apie kalbos mokėjimą). Todėl manyčiau, jog atvejai, kai Lietuvos Respublikos pilietis sieks tapti kitos Europos Sąjungos šalies piliečių bus labai išimtini ir netaps masiniu reiškiniu. Pavyzdžiui, agentūros EuroStat pateiktais duomenimis, 2008-aisiais metais tik 3% visų asmenų, kurie įgijo Jungtinės Karalystės pilietybę, prieš tai turėjo vieną iš Europos Sąjungos šalių pilietybių, tarp jų Lietuvos Respublikos pilietybę turėjo 65 asmenys [14].

Renata Retkutė
Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė

[1] Dual Citizenship in Europe: From Nationhood to Societal Integration. Redaktorius: Thomas Faist. Leidykla: Ashgate Publishing (2007)
[2] http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/dualnationality/
[3] http://www.inis.gov.ie/en/INIS/Pages/WP07000120#1
[4] http://www.italiamerica.org/id72.htm
[5] http://www.joensuu.fi/dce/background_citizenshippolicies_PT.htm
[6] http://www.frenchlaw.com/Immigration_Visas.htm
[7] http://www.expat-finland.com/moving_to_finland/citizenship.html#multi
[8] http://www.ch.ch/private/00029/00033/00237/00238/index.html?lang=en
[9] http://www.joensuu.fi/dce/background_citizenshippolicies_GR.htm
[10] http://www.spainexpat.com/spain/information/spanish-citizenship-and-dual-nationality/
[11] http://www.immigrationcitizenship.eu/
[12] http://blogs.wsj.com/new-europe/2010/05/26/hungary-angers-neighbor-with-citizenship-bill/
[13] Vyriausios rinkimų komisijos vadovo Z. Vaižgausko pranešimas LR Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos posėdžių metu 2010 spalio 26 -29 d.
[14] http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_OFFPUB/KS-SF-10-036/EN/KS-SF-10-036-EN.PDF

Kategorijos: Laiškai Alkui, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė