A.Mamontovas: Mes iki šiol esame pagonys (74)

Andrius Mamontovas, 2008 m. Foto: http://lt.wikipedia.org

Andrius Mamontovas, 2008 m. Foto: http://lt.wikipedia.org

 „…Pastaruoju metu aš jaučiu didelį susidomėjimą senuoju Lietuvos tikėjimu, apie kurį mes praktiškai nieko nežinome, nes prieš šešis šimtus metų, kai tuometinė Lietuvos valdžia pasikrikštijo – nepaisant to, kad dar gerus šimtą metų tauta stengėsi išlaikyti senąją, baltišką, pagonišką tradiciją – nuo tada senoji, tikroji, mūsų prigimtinė kultūra, susijusi su šia žeme, iš niekur neatnešta, patyrė kone genocidą: ji buvo metodiškai naikinama. Buvo naikinamos šventos vietos, naikinamos žinios, perduodamos iš lūpų į lūpas, jei kas ir būdavo užrašoma – tik ant medžių, kurie irgi neišliko.  

Mano manymu, didžiausia vertybė būtų surankioti mūsų senosios, tikrosios kultūros šipulius. Mes šiuo metu iki galo nesame atradę savo identiteto. Bandome sakyti, kad esame Europos šalis ir panašiai. Bet kiekviena Europos šalis turi savo seną kultūrą, senas tradicijas ir, tiesą sakant, pačios įdomiausios šalys pasaulyje yra būtent tos, kurios išsaugojo savo senąsias tradicijas, tiek tikėjimą, tiek kultūrą. Tad šioje vietoje mūsų kultūra patyrė didžiulį disbalansą, pakliuvusi į Vatikano įtaką.  

Sakyčiau, vertybė – tai ta senoji kultūra, o vienas ryškiausių jos dalykų, ačiū dievui, atėjęs iki šių laikų, yra sutartinės. Tai unikalus žanras, antro tokio nėra visame pasaulyje, jis keistas, jis ne visuomet suprantamas, tačiau tai – mūsų paveldas, tai, per ką su mumis kalba mūsų protėviai, perduoda kažkokią žinią. Nesenai pasirodė puiki knyga apie senąjį lietuvių tikėjimą, papročius, istoriją – bandyta surankioti tai, ką įmanoma.  

Man vertybė – senoji, tikroji Lietuvos kultūra ir senasis tikėjimas. Jis mus labiausiai ir riša prie šitos žemės, kurioje mes gyvename. Mes esame lietuviai, esame stipriai priklausomi nuo gamtos, susiję su ja. Man atrodo, prarasdami ryšį su gamta ir jos ženklais, per kuriuos mes bendraudavome su aukštesne sąmone, su dievais, mes prarandame ryšį ir patys su savimi. Jokiu būdu nejaučiu priešiškumo katalikybei – laikas bėga, kai kurie dalykai keičiasi, reikia priimti tai, kas ateina ir paleisti tai, kas išeina.  

Bet mane visuomet džiugina matyti žmones, kurie visuomet stengiasi kažkaip saugoti tą pagonišką kultūrą. Gal tai kartais atrodo naiviai, archajiškai ar net galbūt kai kam juokingai, bet man tai – vertybė.  

Šaltiniai labai riboti, jų nėra daug, tad tiksliai žinoti neįmanoma. Bet kažkuria prasme manau, kad tai galima tiesiog jausti. Kartais net nebūtina apie tai skaityti, gali tiesiog jausti, koks yra tavo santykis su aplinka. Tuos šešis šimtus metų mes labai stengėmės tapti katalikais, bet manau, kad iki šiol esame pagonys ir nereikia to gėdytis ar ignoruoti. Esame paskutiniai pagonys šiame žemyne. Jei tai sustiprintume, išgrynintume tą senąją kultūrą, ir Europai taptume šimtąkart įdomesni. Juk ir mums įdomu keliauti į, tarkime, Azijos šalis, kur budizmas turi tris tūkstančius metų nenutrauktos tradicijos – yra be galo įdomu susipažinti su tokia kultūra, pažinti jos patirtį. Manau, mes pasauliui būtume daug įdomesni pasauliui su savo kultūra.  

Aš jaučiu, kad žmonėse po truputį atsiranda noras savam identitetui. Durys į Europą atviros, kai mes ten nuvažiuojame ir bandome būti panašūs į juos, mums nelabai pavyksta. Be to, tokie mes nesame labai įdomūs. Kam gali būti įdomus žmogus, kuris stengiasi būti panašus į tave? Niekam. Žmogus įdomus tada, kai yra savitas. Dėl to mes niekuomet netapsime nei anglais, nei prancūzais, nei vokiečiais, nors daug kas ir bando taip daryti – nuvažiavę į Londoną bando šnekėti tenykščiu akcentu, elgtis taip, tarsi jie yra iš ten. Bet, visų pirma, jie niekuomet ten nebus priimti – išvykęs svetur tu niekada netapsi vietinis, kad ir kaip gerai perprastum kalbą, papročius ar apsirengimo stilių, tu visvien būsi svečias. Dėl to, man atrodo, laikui bėgant mes imsime galvoti, koks yra mūsų identitetas, koks yra mūsų veidas, kokia – tikroji spalva. Manau, kad visi atsakymai – senajame tikėjime ir senojoje kultūroje.“  

Parengta pagal:
http://respublikosvertybes.lt

Kategorijos: Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė