Spalio dangaus akcentai – Jupiteris ir Hartlio kometa (1)

Jupiteris | „Casini“ zondo nuotr.

Jupiteris | „Casini“ zondo nuotr.

Išryškės Paukščių takas

Įsibėgėjant rudeniui žvaigždėtas dangus kasnakt atrodys vis įspūdingiau. Per visą dangų vakarais iš šiaurės į pietus drieksis itin išryškėjęs Paukščių takas. Jame bus nesunku atrasti vienas paskui kitą besirikiuojančius ryškiausius Vežėjo, Persėjo, Kasiopėjos, Gulbės, Lyros, Erelio ir  Šaulio žvaigždynus.

Didieji Grįžulo ratai riedės žemai šiaurėje. Rytuose kils Persėjas, o į dešinę nuo jo viena paskui kitą drieksis keturių ryškesnių Andromedos žvaigždžių eilė, virš kurių blausiai švytės Andromedos ūko dėmelė – vienintelė plika akimi matoma mūsų Paukščių Tako galaktikos kaimynė – Andromedos galaktika (M31). Po abiem Andromedos ir Pegaso žvaigždynais tekės didelis, bet neryškus zodiakinis Žuvų žvaigždynas, o po dešiniaja žvaigždžių „žuvimi“ itin ryškiai švies Jupiterio planeta.

Spalio vakarais iš už rytų horizonto pasirodys Tauro žvaigždynas su įsidėmėtinu žvaigždžių spiečiumi – Sietynu (Plejadomis).

Hartlio kometa tarp spalio žvaigždžių

Pav. 1. Spalio 15 d., 23 val. žvaigždės ir Hartlio kometa virš rytų horizonto. (Pav. sukurtas su Starry Night Pro 5).

Jupiteris vienvaldžiaus

Jupiteris spalio danguje ryškiai švytės visą naktį ties Žuvų ir Vandenio žvaigždynų riba ir savo padėtimi vienvaldžiaus tarp spalio žvaigždžių ir planetų. Marsas, Venera ir Merkurijus bus nematomi ir tik Saturnas spalio pabaigoje rytais spės pasirodyti Mergelės žvaigždyne. Ji galima bus matyti visai greta (žemiau) trečiojo ryškio Mergelės žvaigždyno žvaigždės Porimos.

Pasitelkus žiūronus už kelių laipsnių nuo Jupiterio dar bus galima paieškoti ir kelis tūkstančius kartų už jį blyškesnio Urano.

Šienpjoviai pažers meteorų

Spalio 4 – lapkričio 14 dienomis reikšis Orionidų (Šienpjovių) meteorų srautas. Daugiausia meteorų tikimasi sulaukti naktį iš spalio 20 į 21 d. Tuomet per valandą tikimasi pralėksiant apie 20 gelsvų bei žalsvų meteorų. Orionidai yra siejami su Halio kometos kosmose paskleistomis dalelėmis į Žemės atmosferą įlekiančiomis apie 41 km per valandą greičiu.

Spalio 7-9 d. naktimis prie Orionidų meteorų dar prisidės ir Drakonidų „krentančios  žvaigždės“. Šio meteorų srauto epicentras (radiantas) bus tarp Mažųjų ir Didžiųjų Grįžulo ratų besidriekiančiame Slibino žvaigždyne.

Hartlio kometa

Pav. 2. Hartlio kometos kelias tarp žvaigždžių 2010 spalio mėnesį, http://www.jodrellbank.manchester.ac.uk

Pasirodys periodinė Hartlio kometa

Šio mėnesio dangaus puošmena taps plika akimi matoma Hartlio kometa (103P/Hartley). Tai bus ryškiausia metų kometa. Spalio pradžioje, kuomet dar netrukdys Mėnulio šviesa, ją galima bus susirasti aukštai iškilusiame Kasiopėjos žvaigždyne.  Spalio 8 d. ji atsidurs greta dvigubo padrikojo Persėjo žvaigždžių spiečiaus (NGC 869 + NGC 884) ir taps puikiu taikiniu žvaigždėto dangaus fotografams. Kometa kasdien vis ryškės ir tikimasi, jog pasieks net 4 ryškį. Deja, apie spalio 20 d., kuomet kometa bus šviesiausia, jos stebėjimus apsunkins Mėnulio pilnatis.

Tai bus ketvirtas ir pats geriausias Hartlio kometos sugrįžimas nuo jos atradimo 1986 m. Arčiau Saulės ši kometa atskrieja kas 6,5 metų. Įdomu tai, kad NASA kosminis aparatas „Deep Impact“, tas pats kuris 2005 m. „torpedavo“ Templio kometą,   lapkričio 4 d. praskris netoli nuo Hartlio kometos. Taigi, susidarys palanki proga pamatyti šią uodeguotą kosminę viešnią ir iš arti.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė